Pradžia   »   Naujienos   »   KUNIGAIKŠČIŲ OGINSKIŲ PAVELDO PĖDSAKAIS

KUNIGAIKŠČIŲ OGINSKIŲ PAVELDO PĖDSAKAIS

UNESCO 2015 metus paskelbė Abiejų Tautų Respublikos valstybės bei visuomenės veikėjo, diplomato, paskutinio LDK iždininko, Tado Kosčiuškos sukilimo vadovybės nario, Lietuvos valstybingumo idėjos puoselėtojo, kompozitoriaus, literato – Mykolo Kleopo Oginskio (1765–1833) metais. Minint šios iškilios asmenybės 250-ąsias gimimo metines, Žemaičių muziejus „Alka“ vykdo projektą „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu“, kurio tikslas – supažindinti vaikus ir jaunimą su kunigaikščių Oginskių materialiuoju, nematerialiuoju, kilnojamu ir nekilnojamu paveldu; praturtinti jaunųjų menininkų informacijos ir kūrybiškumo akiratį, saviraiškos poreikius; suteikti galimybę patiems įsitraukti į pažintinę muziejinę, edukacinę, kūrybinę ir parodinę veiklas.
      Šių metų spalio 9 d. Žemaičių muziejuje „Alka“ vyko edukacinis užsiėmimas-paskaita „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu (1765–1833). Kunigaikščiai Oginskiai ir jų dvarų paveldas“, kurioje dalyvavo projekto partneriai – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto įvairių studijų ir kursų studentai: Kristina Šoblinskytė, Indrė Spitrytė, Toma Tupikaitė-Šemeklienė, Polina Rumbeštaitė, Uršulė Gužaitė, Diana Gladkaja, Viktorija Zubavičiutė, Lauryna Kiškytė, Markas Parmionovas, Simona Martinkutė, kuratorė prof. Zita Inčirauskienė bei prof. Romualdas Inčirauskas. Dalyviai supažindinti su istorine asmenybe – kunigaikščiu Mykolu Kleopu Oginskiu, jo biografija, kūrybiniu palikimu, vėlesnių šios giminės atstovų veikla bei muziejuje saugomais vaizduojamosios, taikomosios dailės eksponatais, kita ikonografine, istorine medžiaga iš Rietavo ir Plungės dvarų paveldo. Užsiėmimą vedė šio projekto vadovė Ikonografijos poskyrio vyr. muziejininkė Daiva Lukšienė ir Istorijos skyriaus vedėjas Raimondas Petrikas. Projekto dalyvių akiratį praturtino muziejininkų suorganizuota ekskursija į Plungę ir Rietavą – po buvusius kunigaikščių Oginskių architektūrinio paveldo objektus. Pirmiausia apsilankę Žemaičių dailės muziejuje ekskursijos dalyviai susipažino su ekspozicijomis, apžiūrėjo restauruoto dvaro pastato interjerą, apie čia gyvenusius kunigaikščius Oginskius papasakojo muziejaus vyr. fondų saugotoja Danutė Einikienė. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje direktorius Vytas Rutkauskas su studentais dalijosi žiniomis apie klestėjusius Rietavo dvaro rūmus, jų šeimininkus, aprodė dvaro teritorijoje išlikusius architektūrinius objektus. Dalyviai taip pat aplankė Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, kurios statybą 1853 m. fundavo kunigaikštis Ireniejus Kleopas Oginskis (1808–1863), o 1874 m. užbaigė sūnus Bogdanas Oginskis (1848–1909).

Daugiau forografijų žiūrėkite muziejaus profilyje Facebook'e.

Iki spalio 16 d. VDA Telšių fakultete studentams vyks atviros kūrybinės dirbtuvės (kuratorė prof. Z. Inčirauskienė), kurių metu M. K. Oginskio asmenybės įkvėpti jie kurs kaligrafijos darbus ir eksperimentinės mados kolekciją.

Šių metų lapkričio 5 d. 16 val. Žemaičių muziejuje „Alka“ numatoma pristatyti projektą „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu“, skirtą M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms paminėti. Programoje: parodos „Pasisveikinimas su Mykolu Kleopu Oginskiu“ pristatymas; Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentų kaligrafijos darbų parodos ir eksperimentinės kolekcijos pristatymas; Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos atlikėjų muzikinė programa.
      Projekto partneriai, dalyviai: VDA Telšių fakultetas, Plungės Mykolo Oginskio meno mokykla, Žemaičių dailės muziejus, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus.
    Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projektą parėmė: UAB „Fotoromas“, VšĮ „Žemaitijos kūrybos namai“, AB „Žemaitijos pienas“.

Daiva Lukšienė
Žemaičių muziejaus „Alka“ Ikonografijos poskyrio vyr. muziejininkė