Pradžia   »   Naujienos   »   PARODA „LIETUVOS VALDOVAI“

PARODA „LIETUVOS VALDOVAI“

Baigusi studijas Valstybiniame dailės institute, dailininkė Sofija Kanaverskytė savo kūrybinę veiklą pradėjo Panevėžio dramos teatre dailininkės-statytojos pareigose. Tai buvo įsimintinas laikotarpis, dirbant šalia legendinio režisieriaus Juozo Miltinio. Po to sekė darbas Vilniaus Jaunimo teatre, vėliau – Klaipėdos dramos teatre. Dailininkė yra kūrusi scenografijos ir kostiumų projektus spektakliams ir kituose Lietuvos teatruose. Iš viso jos biografijoje daugiau kaip 80 scenografijos projektų įvairiose scenose, įvairiems spektakliams. Lietuvos scenografijos žodyne „Kur viskas daug labiau“ Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė rašo: „Sofijos Kanaverskytės scenografija daugiasluoksnė, asociatyvi, pasižyminti dinamika ir funkcionalumu. Visą kitą kūrybą dailininkė laiko hobiu, maloniu laiko praleidimu. Bet jai paklūsta ir aliejinis dažas, ir pastelė, ir pieštukas, ir dekoratyvioji tekstilė – batika bei aplikavimas, kuris yra pati mėgstamiausia dailininkės kūrybos sritis.“ Dekoratyvinio pobūdžio dailininkės darbai pasižymi spalvine kultūra, išradingumu ir įvairove. Jiems būdingas poetiškumas ir saikingumas. S. Kanaverskytė nesistengia siekti šiuolaikiško, abstraktaus dekoratyvumo, nes jos estetinis tikrovės suvokimas ir interpretavimas remiasi gamta ir tradicijomis. Be teatrinės veiklos, menininkė yra surengusi apie 30 personalinių parodų, kuriose eksponavo savo darbus, tiesiogiai nesusijusius su teatro menu. Tai dekoratyvinės tekstilės, tapybos, piešimo, dizaino ir teatrinio meno grafiniai darbai. S. Kanaverskytė 35-erius metus atidavė pedagoginiam darbui Klaipėdos universitete – dėstė scenografijos discipliną būsimiems mėgėjų teatro režisieriams. Dailininkės kūrybinė veikla pastaraisiais metais labai intensyvi – ji rengia vieną parodą po kitos, o planuose – dar bent kelios įdomios parodos. Artimiausia iš jų rengiama šių metų gruodžio pradžioje - S. Kanaverskytės dekoratyvinės tekstilės ir koliažo technikomis sukurti angelai.
     Sofija Kanaverskytė apie savo kūrybą teigia: „Pirmuosius Barboros Radvilaitės portretus pradėjau kurti jau labai seniai. 2007 m. aplikavimo ir siuvinėjimo būdu sukūriau dekoratyvinį Barboros atvaizdą, esantį ir šioje parodoje. Pirmasis serijos kūrinys inspiravo kitus – skirtus Žygimantui Augustui, Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui. Per pastaruosius trejus metus sukūriau visą galeriją darbų, eksponuojamų šioje parodoje. Tai apibendrinti valdovų atvaizdai, juose nesiekiau portretinio panašumo. To ir neįmanoma, naudojant dekoratyvinio aplikavimo techniką. Audinių skiautėmis, mezginiais, spalvotomis ir auksinėmis juostelėmis, karoliukais, siuvinėjimais norėjau atskleisti istorinės prabangos spindesį. Kaip teatre paprastomis priemonėmis „apgaunamas“ žiūrovas, taip ir čia kūriau menamą istorinę tiesą. Siekiau dekoratyvaus poetiškumo, spalvinio charakterių perteikimo, taiklaus detalės panaudojimo. Ši paroda – mano giesmė didingai Lietuvos praeičiai. Tai noras išreikšti meilę Lietuvai, kurios praeities garbę bando savintis kaimynai. Taip aš kovoju už LIETUVĄ.“