Start   »   Activities   »   Virtual exhibition   »   XIX–XX a. I p. buitinė keramika iš Žemaičių muziejaus „Alka“ rinkinio

XIX–XX a. I p. buitinė keramika iš Žemaičių muziejaus „Alka“ rinkinio

2019-03-21

     Žemaičių muziejuje „Alka“ saugoma gausi buityje naudotos keramikos dirbinių kolekcija: lipdyti, žiesti, glazūruoti ir neglazūruoti ąsočiai, buteliai, puodynės, lėkštės, vazos gėlėms merkti, žvakidės. Saugomos kelios „lakunkos“ – indeliai švęstam vandeniui laikyti, taip pat keli puodai aguonoms ar kanapėms grūsti. Jų vidus rupus, padengtas smulkiu žvyru ar akmenėliais. Tokie puodai liaudyje kartais buvo vadinami „čerpėmis“.
     Daugelis puodynių apipinta beržo tošimi, eglės šaknų plėšomis, virvėmis ar metalinėmis vielomis. Kai indas suskildavo, jo neskubėdavo išmesti, o sutvirtindavo. Dideliuose keraminiuose induose laikydavo grūdus, miltus ir kitus maisto produktus. Ąsočiuose, būgneliuose, puodynėse buvo laikomas pienas, vynas, žibalas, tepalai.
     Ąsočiai, puodynės, puodukai, vazelės dekoruoti įrėžtais giluminiais, tapytais geometriniais, augaliniais ornamentais, lipdiniais.
     Vertingiausi keraminiai eksponatai į Žemaičių muziejų „Alka“ pateko iš Žemaitijos liaudies meno tyrinėtojo Juzefo Perkovskio (1896–1940) kolekcijos. Eksponatai surinkti įvairiose Žemaitijos vietose: Telšių, Akmenės, Skuodo, Plungės, Kelmės, Šilalės rajonuose.

     Virtualią parodą parengė Etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Rimkuvienė ir muziejinikė-skaitmenintoja Loreta Norvaišienė.

ŽIŪRĖTI PARODĄ

 back