DĖMESIO! Nuo 2020 m. rugsėjo 14 d. muziejus UŽSIDARĖ REKONSTRUKCIJAI.

Pradžia   »   Muziejaus veikla   »   Virtualios parodos   »   Fotografijos, liudijančios Kaplanskių šeimos istoriją

Fotografijos, liudijančios Kaplanskių šeimos istoriją

2017-05-11

    

     Fotopaveldas – labai svarbi kultūros dalis. Galima klausytis įdomiausių atsiminimų, skaitytį gražiausių istorijų, tačiau nuotraukos vaizdo galia ne tik paliečia jausmų stygas, bet veikia užburiančiai – prikausto žvilgsnį lyg mažas stebuklas, kurio norisi dar ir dar.... Fotografija išlieka nenuginčijama estetikos ir galingos informacijos pateikėja.
   Žemaičių „Alkos“ muziejuje saugomas fotografų Kaplanskių kūrybinis palikimas atskleidžiantis to laikmečio Vakarų Lietuvos istorinį, kultūrinį, visuomeninį gyvenimą yra daug kartų pristatytas visuomenei bei 2007 m. išleista knyga-katalogas, tačiau plačiau nėra žinoma pačių fotografų šeimos istoriją.
      XIX a. pab.–XX a. vid. žymiausias Telšių fotografas – Chaimas Kaplanskis (apie 1860–1935 m.). Kaplanskio fotosalonas – išskirtinis, produktyviai veikęs daugiau nei pusę amžiaus,vien šeimai priklausęs 47 metus (1894–1941).
Iki 2004 m. apie fotografą Kaplanskį, jo šeimą težinojome visai nedaug, niekur bibliografijoje neužfiksuotas Ch. Kaplanskio portretas. Lietuvos fotografijos istorijos darbuose, apie Kaplanskį rašoma tik epizodiškai. Dar šiek tiek, medžiagos surinkta muziejininkų ekspedicijose pas Telšių gyventojus. Laimingo atsitiktinumo, o gal didelių pastangų dėka užmegzti ryšiai su vaikaičiu Meyeriu Averbuchu (senelį pažinojo tik iš motinos pasakojimų) padėjo išsiaiškinti naujų ir tikslesnių faktų. Ponas M. Averbuchas muziejui padovanojo 41 Kaplanskių šeimos gyvenimą atspindinčių nuotraukų skaitmeninį vaizdą bei vieną originalią, iš kurių 34 darytos Telšiuose, pačių Kaplanskių.
     1941 m. nutrūko turtingas ir įvairus Telšių žydų bendruomenės gyvenimas, tačiau išlikusi istorinė atmintis – ta gija, kuri veda į atsinaujinimą ir bendrystę.

 

Prodos mežiaga – pdf formatu. Peržiūra galima internetinėje erdvėje arba parsisiuntus failą.
ŽIŪRĖTI PARODĄ

Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkė,
fotografijų rinkinio saugotoja Marina Petrauskienė

 atgal