DĖMESIO! Nuo 2020 m. rugsėjo 14 d. muziejus UŽSIDARĖ REKONSTRUKCIJAI.

Pradžia   »   Muziejaus veikla   »   Virtualios parodos   »   Pažinimo takais: Zenonas Norvaišas (1919–1986)

Pažinimo takais: Zenonas Norvaišas (1919–1986)

2015-12-04

    Zenonas Norvaišas gimė Jazdauskiškių kaime, netoli Žemaičių Kalvarijos. Mokėsi Sedos progimnazijoje, Telšių amatų mokykloje. Baigęs liko joje dirbti mokytoju. Apie 1946 m. pradėjo dirbti Telšių vykdomojo komiteto architektų grupėje braižytoju. 1948 m. įsidarbino Telšių mokytojų seminarijoje darbų mokytoju. 1956 m., kai buvo įkurta Telšių kurčiųjų nebylių mokykla, vaikus mokė staliaus amato. Daug metų atidavęs darbui su vaikais, juos mokęs ne tik medžio amato, bet ir fotografijos meno, vadovavo internatinės mokykos ir III-sios vidurinės mokyklos vaikų foto būreliams. Nuo 1968 iki 1983 m. dirbo „Masčio“ fabrike.
    Z. Norvaišo produktyviausias kūrybinis laikotarpis yra darbo metai „Masčio“ fabrike. Jo darbas buvo fiksuoti fabriko gamybinius procesus, dirbančius žmones, kultūrinį gyvenimą, renginius. Dirbdamas fabrike turėjo visas sąlygas kūrybai, nors tai, buvo reglamentuota tarybinio gyvenimo raiškos rėmuose. Nepaisant to, jo darbuose atsispindi kur kas gilesnė mintis, nei „laimingo“ tarybinio žmogaus gyvenimo vaizdavimas. Z. Norvaišas, šalia savo tiesioginio darbo – realijų fiksavimo, sugebėjo suderinti ir širdžiai malonius kūrybinius polėkius. Jo kūrybinės veiklos ištikimiausi palydovai buvo fotoaparatas ir kino kamera. Juostose įamžinta svarbių dalykų mūsų istorijai. Z. Norvaišas priklausė Šiaulių zonos kino klubui, dalyvaudavo parodose, įvairiuose konkursuose, pelnydavo prizines veitas. Jo darbų aukštą įvertinimą liudija diplomai bei padėkos raštai.
     Žemaičių muziejus „Alka“ yra sukaupęs nemažą kolekciją iškilaus telšiškio, mokytojo Zenono Norvaišo kūrybinio palikimo, kurį sudaro fotografijos, mėgėjiški filmai bei garso įrašai, menantys Telšių kultūrinį gyvenimą.
     Virtualioje parodoje – fotografijos apie Z. Norvaišą bei jo paties darbai. Daugiau informacijos matysite spustelėję konkrečią fotografiją.
     Parodą parengė Istorijos skyriaus Ikonografijos poskyrio muziejininkė Marjam Petrauskienė.

 atgal