Naujienos

2021 m.  spalio 13  d.

Žemaičių muziejus „Alka“ – Taikos vėliavos tvirtovė

2021 m. penkioliktą kartą balandžio 15 d. Lietuvoje minėjome Kultūros dieną. Nuo 2012 m. pradėti skelbti Taikos miestai ir miesteliai. Tokiais jau tapo Dubingiai, Ylakiai, Rietavas, Neringa, Klaipėda, Birštonas, Jonava ir Veisiejai. O kodėl tarp jų nėra Telšių? Juk mūsų mieste dar XX a. vidutyje buvo įgyvendinta Nikolajaus Rericho idėja – saugoti kultūros paminklus karinių konfliktų ir taikos metu. Čia, ant Žaliosios kalvos, stovi Žemaičių muziejus „Alka“, suprojektuotas Stepono Stulginskio, pastatytas Prano Genio, ir jau devynis dešimtmečius patikimai saugo Žemaičių krašto kultūros vertybes.

Nikolajaus Rericho Taikos vėliava

1914 m. didžiosioms Europos valstybėms ruošiantis karui, rusų dailininkas, filosofas, archeologas, keliautojas ir visuomenininkas Nikolajus Rerichas iškėlė kultūros paminklų apsaugos būtinybę karinių konfliktų metu. Tačiau Rusijos carinei vyriausybei tai nerūpėjo. Tik pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui paaiškėjo, kokių nuostolių jis atnešė ne tik Rusijai, bet ir visai Europai. Tarpukariu N. Rerichas vėl bandė kelti kultūros vertybių apsaugos idėją, skatindamas kurtis visuomenines organizacijas, o valstybių vyriausybes patvirtinti Paktą. 1930 m. jis rašė: „Mes apraudame Luveno biblioteką ir Reimso bei Ipro katedrų nepamainomas grožybes. Mes atsimename daugybę asmeninių lobių rinkinių, žuvusių pasaulio sumaišties metu. [...] Bet pražūtingi tie ar kitokie tos ar kitokios formos suklydimai gali kartotis, ir nauja žmonių žygdarbių paminklų gausybė vėl gali būti sugriauta“.

1931 m. buvo suorganizuotas pirmasis Rericho pakto kongresas. Jo metu iškeltos kultūros paminklų apsaugos karo ir taikos metu idėjos ėmė plisti pasaulyje, įvairiose šalyse kūrėsi Rericho draugijos. Nikolajaus Rericho idėjas palaikė Romos popiežius Pijus XI, demokratinių valstybių prezidentai (JAV – F. D. Ruzveltas, Čekoslovakijos – T. Masarykas), mokslininkai (A. Einšteinas ir kiti), rašytojai (R. Rolanas, D. B. Šo, R. Tagorė, T. Manas), pasaulyje žinomi kultūros ir visuomenės veikėjai. 1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV ir 20 Lotynų Amerikos šalių pasirašė Rericho paktą.

Nikolajus Rerichas sukūrė ir vėliavą, kuri dar vadinama Taikos, arba Pasaulio vėliava: baltame fone trys tamsaus purpuro spalvos skrituliai amžinybės žiede. Trijų skritulių prasmės traktuojamos įvairiai: vieniems tai meno, mokslo ir religijos simboliai, kitiems reiškia meilę, grožį, išmintį, kai kam praeitį, dabartį, ateitį amžinybės rate. Bet svarbiausia – Taikos vėliavos simbolis išreiškia žmogaus paskirtį ir gyvenimo prasmę: mintimis, žodžiais ir veiksmais kurti amžiną dvasinį, o ne laikiną materialųjį pasaulį. „Nors Raudonojo Kryžiaus vėliava ir ne visuomet apsaugodavo, ji vis tiek įliedavo į žmogaus sąmonę didžiulį artimo meilės stimulą. Taip ir mūsų pasiūlyta Vėliava, skirta kultūros turtų apsaugai, jei ne visuomet išgelbės vertinguosius kūrinius, tai bent jau primins apie mūsų atsakomybę ir būtinybę rūpintis žmogaus genijaus turtais“, – rašė Nikolajus Rerichas.

Visą straipsnį perskaitysite čia. 

Parengė Irma Kontautienė,
Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. muziejininkė
Nuotraukos Loretos Norvaišienės ir iš Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvo