2025 m.
balandžio
29 d.
Lietuvos senosios muzikos scena pasipildys išskirtiniu įvykiu – ansamblio „Šviesotamsa“ koncertiniu turu „Prūsijos kunigaikštystei 500“, kuris nupūs dulkes nuo dar vieno puslapio mūsų šalies muzikos istorijoje. Ši koncertinė programa atskleidžia baroko muzikos grožį su Prūsijos dvarų elegancija. Rūta Vosyliūtė (sopranas), Kristīne Stumbure (barokinė skersinė fleita, Latvija) ir Vilimas Norkūnas (klavesinas) – ne tik muzikantai, bet ir laiko liudininkai, kurie muzikos garsais atkurs senąją Prūsijos dvasią. Jų atliekami kūriniai leis mums peržengti šimtmečius ir patirti muzikinę kelionę į Karaliaučių ir Berlyną. Čia susitinka gilus istorinis kontekstas ir aukščiausios klasės atlikimas.
Apie patį jubiliejų ir Prūsijos kunigaikštystės įkūrimą: 1525-ais metais Didysis ordino magistras Albrechtas Brandenburgietis perėjo į liuteronybę ir, prisiekęs ištikimybę Žygimantui, ordino vietoje įkūrė Prūsijos kunigaikštystę. Jo iniciatyva prie katedros 1544 m. įkurtas Karaliaučiaus universitetas tapo svarbiu kultūriniu traukos centru. Jame dirbo iš LDK atvykę A. Kulvietis ir S. Rapolionis, ypatingą žymę paliko Imanuelis Kantas, o šio universiteto auklėtinis M. Mažvydas išleido pirmąją knygą lietuvių kalba.
Vienas iš koncertinės programos akcentų – Karaliaučiaus katedros vargonininko ir kompozitoriaus Heinricho Alberto kūriniai, parašyti poeto Simono Dacho tekstams.
„Šiam poetui, gimusiam Klaipėdoje, stovi paminklas, tačiau kas iš lietuvių yra girdėję muziką, parašytą jo eilėms? Man pačiam tai buvo didelė staigmena, be galo įdomu susipažinti su šiuo istoriniu muzikiniu paveldu, su „Kürbshütte“ poetų ir muzikantų draugijos veikla, o ir pati muzika stebėtinai įdomi, graži ir įvairi, – pasakoja šios muzikos tyrinėtojas ir programos sudarytojas klavesinininkas Vilimas Norkūnas. – Taip pat koncertuose skambės Fredericko II dvaro rinktinės barokinės „Berlyno odės ir dainos“. Koncertą vainikuoja „Sofijos kelionė iš Mėmelio į Saksoniją“. Šis XVIII a. romanas apie Sofiją buvo toks garsus kaip XXI amžiuje „Haris Poteris“. Kaip šiais laikais statomi filmai, taip buvo rengiami koncertai, kuriuose atliekama muzika, parašyta eilėms iš šios ypač populiarios knygos, apimančios daugiau nei pustuzinį tomų ir per 3600 puslapių. Dainų rinkinys yra parengtas Johanno Adamo Hillerio, į jį įtraukti taip pat kitų žymių ir mažiau žinomų kompozitorių kūriniai. Koncertinį turą pradėsime balandžio 25 d. kelione su klavesinu į Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčią. Lankysimės įvairiose istorinėse Mažosios Lietuvos vietose, į maršrutą įtraukėme evangelikų liuteronų bažnyčias nuo Šilutės, Dovilų iki Juodkrantės, bet kartu apsilankysime ir Tytuvėnuose, ir Telšiuose, ir Biržų pilyje.“
Kviečiame kiekvieną atrasti senosios muzikos žavesį, čia ir dabar išgyventi kadaise sukurtus kūrinius ir patirti autentišką praeities dvasią per ansamblio „Šviesotamsa“ koncertus. Tai nekasdienė proga pajusti, kaip klavesino garsai nukelia mus į kitą epochą ir leidžia užčiuopti jos pulsą.
Didžioji dalis pasirinktų kompozicijų bus atliekama Lietuvoje pirmą kartą. Jau dešimtmetį gyvuojantis ansamblis „Šviesotamsa“ (it. „Chiaroscuro“) siekia prisidėti prie Lietuvos kultūrinio paveldo gaivinimo, senosios muzikos tyrimų ir dalintis su visuomene dar negirdėta muzika. Išsamiau su ansambliu galite susipažinti: www.chiaroscuro.lt.
Senosios muzikos ansamblio „Šviesotamsa“ koncertinis turas Lietuvoje vyks daugelyje šalies vietų, o viena ypatingiausių – mums, telšiškiams, tai birželio 13 d. 16.30 val. koncertas Telšių ješivoje. Renginys nemokamas!
Programos sudarytojas, koncertinio turo po Lietuvą projekto vadovas Vilimas Norkūnas: www.vilimas.lt
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.