Pasaulio teisuolių atminimo ženklas

„Pasaulio teisuolių atminimo ženklas“ skirtas Žydų gelbėtojų atminimui įamžinti. Jo sukūrimą ir atsiradimą inicijavo Telšių rajono savivaldybė kartu su Žemaičių muziejumi „Alka“ ir VDA Telšių fakultetu. Atminimo ženklo autorius – skulptorius, Akademijos dėstytojas doc. Mindaugas Šimkevičius.

Iš bronzos išlietą tarytum tikrą XX a. palto dalį su išplėšta Dovydo žvaigžde pristato autorius doc. M. Šimkevičius: „Tai savotiškas pasakojimas ant Telšių ješivos pastato priekinio fasado. Horizontaliojoje dalyje matomos dedikacijos „Pasaulio teisuoliams“ ir tekstas „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“. Tekstas naudojamas iš Babilono Talmudo ir „perrašytas“ šešiose vietinio (žemaitiško) akmens plokštėse, kurios įtvirtintos horizontaliose apatinėse fasado nišose, o dviejose kraštinėse nišelėse – bronzinės plaketės/dedikacijos. Vertikaliąją kūrinio dalį sudaro du meniniai objektai, labai glaudžiai susiję idėjiškai, bet tuo pačiu ganėtinai nutolę vienas nuo kito fiziškai. Pirmasis objektas esantis arčiau horizontaliosios ašies – jau pagamintas bronzinis reljefas atvaizduoja kairiąją palto pusę su atlapu ir šešiakampe žvaigždės formos kiauryme širdies plote. Kiaurymės pakraščiuose – dar likę apskurę „geltonosios žvaigždės“ likučiai, bet pačios pasmerkimo žvaigždės nebėra – ji nuplėšta... per kiaurymę matosi tik raudonos pastato plytos... Kiek aukščiau – baltojoje trikampėje fasado dalyje matoma „Dovydo žvaigždė“ – ano meto vilties, atgimimo bei prisikėlimo ženklas. Žvaigždė (mozaika) sulipdyta iš stiklo ir mažų akmenėlių. Tai lyg išgyvenusiųjų genocidą vilties trupinėliai, išsiskleidę bei sužydėję naujame simbolyje. O taip pat ir neišgyvenusiųjų šviesaus atminimo ženklai – maži spalvoti akmenėliai, susilieję į bendrą žydų tautos kančios, vilties bei atgimimo/prisikėlimo istoriją“.

Įgyvendinamą projektą iš dalies finansuoja Telšių rajono savivaldybė ir privatūs rėmėjai, tačiau meno ženklui iki galo baigti trūksta lėšų.

Kviečiame aukoti ir prisidėti telšiškius bei visus geros valios žmones, kuriems Telšiai siejasi su menų miestu, kuriems nesvetima žydų kultūra ir kurie gelbėjo ar buvo išgelbėti kito, rizikuojančio savo gyvybe.

Prisidėti prie iniciatyvos galite pervesdami pinigų į Žemaičių muziejaus „Alka“ banko sąskaitą LT134010042800070145 (Luminor bankas, AB), paskirtyje įrašydami „Parama atminimo ženklui“.

Gelbėtojai

Rėmėjai