Naujienos

2025 m.  liepos 16  d.

Telšių ješivoje veikia Mažeikių dailės mokyklos paroda „(Ne)matomi Mažeikių miesto ženklai. Antras etapas“

Telšių ješivoje liepos 15 d. atidaryta Mažeikių dailės mokyklos paroda „(Ne)matomi Mažeikių miesto ženklai. Antras etapas“. Parodą pristatė mokyklos direktorė Laima Mikalauskienė kartu su mokytojomis. Kūrybiniai darbai pasakoja apie Mažeikių žydų bendruomenės istoriją jaunosios kartos akimis.

Paroda yra dalis Mažeikių dailės mokyklos vykdomo tęstinio projekto, kurio tikslas – meninėmis priemonėmis įprasminti istorines, dažnai pamirštas miesto vietas. Projekto metu kuriami nedidelio formato meno kūriniai – ženklai, su integruotais QR kodais, kurie bus montuojami Mažeikių miesto erdvėse pagal virtualų žemėlapį „Žemėlapyje“, parengtą VšĮ „Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centro“.

Šio etapo kūrybinis dėmesys sutelktas į senąją Mažeikių miesto dalį ir žydų bendruomenės istoriją. Pasitelkus istorinius šaltinius, Mažeikių muziejaus ir Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvus bei kūrybines komandas – mokinius ir jų mokytojus, buvo kuriami kūriniai, įprasminantys konkrečias miesto vietas, kuriose gyveno, dirbo ir kūrė žydų bendruomenės nariai.

Ekspozicijoje pristatomi keturi meniniai ženklai:
„Centralinė vaistinė“

Mokinė Žanna Chvisiukovič, mokytojas Adomas Petrauskas.
Kūrinio dydis ir medžiaga: vario lakštas, emalė, porceliano masė (10 x 12 x 2 cm)
Plastinis skulptūrinis ženklas skirtas pažymėti vaistinių istoriją ir jų reikšmę Mažeikių miesto gyventojų sveikatai. Kūrinys bus sumontuotas Stoties ir Laisvės gatvių kampe, ant Mažeikių Henriko Nagio viešosios bibliotekos pastato palangės.

„Fotografas Girša“

Mokinė Smiltė Beresnevičiūtė, mokytoja Laima Mikalauskienė
Kūrinio dydis ir medžiaga: akmens masė (25 x 20 x 20 cm).
Plastinis skulptūrinis ženklas skirtas pažymėti talentingo fotografo gyvenimo ir darbo vietą Laisvės gatvėje (prie Mažeikių Merkelio gimnazijos)
Kūrinyje, naudojant G. Gurvičiaus darytų fotonuotraukų koliažą, siekiama žiūrovui priminti apie fotografo palikimą.
Kūrinys bus montuojamas G. Gurvičiaus namo – fotoatelje buvimo vietoje, kuris 1944 m. su visu fotoarchyvu buvo subombarduotas.

„Išbraukti iš sąrašo“

Mokinė Beata Ivinskytė, mokytoja Giedrė Bertonavičienė
Kūrinio dydis ir medžiaga: ėsdintos vario plokštelės, emalė (8,5 x 10 cm)
Kūrinys skirtas Mažeikių gimnazijos žydų tautybės mokytojams ir mokiniams, brutaliai „išbrauktiems“ iš gyvenimo. Meninis ženklas – tekstinės ir grafinės kompozicijos/koliažai iš originalių dokumentų, susijusių su Mažeikių gimnazijoje dirbusių žydų tautybės mokytojais ir mokiniais fragmentų.

G. Kagano ledai“

Mokinė Neda Alčiauskaitė, mokytoja Valda Stankuvienė
Kūrinio dydis ir medžiaga: ėsdinta vario plokštelė, emalė (20 x 20 cm)
Žemo reljefo plokštelė, kurios forma inspiruota tirpstančio ledo po mediniu ledų vežimėliu susidariusių balų motyvo. Plokštelės kompozicijoje įpinti G. Kagano ledainės logotipo fragmentai bei medinių vežimėlių detalės.
Vario plokštelė bus sumontuota M. Daukšos gatvės pėsčiųjų tako grindinyje, buvusioje G. Kagano ledainės vietoje.

Šie „nematomi“ miesto ženklai – tai ne tik meno kūriniai, bet ir istorinės atminties ženklai, kviečiantys žiūrovą sustoti, pamatyti ir prisiminti. Jie kurs savitą vizualių pasakojimų tinklą Mažeikių miesto erdvėse ir prisidės prie tapatybės bei istorijos išsaugojimo.

Paroda Telšių ješivoje veiks iki 2025 m. rugpjūčio 15 d.