Naujienos

2021 m.  lapkričio 04  d.

Žemaičių muziejų „Alka“ praturtino nauji eksponatai

Žemaičių muziejus „Alka“ – Telšių rajono savivaldybės pasididžiavimas, kuriame atranda prieglobstį tiek etninę kultūrą atspindintys eksponatai bei liaudies dailininkų kūriniai, tiek šimtmečius saugomos brangios meno vertybės. Muziejaus darbuotojai dėkoja bendruomenei už aktyvų bendradarbiavimą su atminties saugojimo institucija ir dalijimąsi svarbiais istoriją saugančiais ir praturtinančiais eksponatais.
Naujus namus tarp Etninės kultūros ir Istorijos skyrių eksponatų atrado „Masčio“ fabriko margintos skarelės, kalendoriai, audimo knyga (išleista 1932 m. Kaune) ir fotografijos. Eksponatus padovanojo Irena Krušaitė, kilusi iš Tauragės r. Vizbarų kaimo. Pati Irena, pagal paskyrimą, dirbo audimo apdailos ceche, vėliau perėjo į kadrų skyrių, kur buvo atsakinga už dirbančiųjų kvalifikacijos kėlimą. Iki pat pensijos I. Krušaitė dirbo Šiaulių skyriuje, Telšių filialo lengvosios pramonės mokykloje ir buvo atsakinga už siuvėjų ir mezgėjų ruošimą.
Etninės kultūros skyrių taip pat papildė nauji tekstilės dirbiniai, kuriuos muziejui padovanojo Vida Šakalienė. Įvairius tekstilės dirbinius: servetėles, kilimėlius ir kt. siuvinėjo V. Šakalienė, šiuo metu gyvenanti Telšiuose, ir jos mama Adolfina Pocaitė, kilusi iš Tverų.
Visai neseniai Žemaičių muziejaus „Alka“ fondus praturtino ir Vitalijos Norvilienės perduoti eksponatai. Ji padovanojo savo vyro tautodailininko Romano Norvilo (1949-1997) kūrybinio palikimo dalį, kurį sudaro skulptūros, bareljefai, kaukės, rankšluostinės, įvairūs meistro kurti buities daiktai. Visi šie daiktai bus saugomi Žemaičių muziejus „Alka“ Etninės kultūros skyriaus rinkinių fonde. R. Norvilas gimė Gibišilių kaime, netoli Palangos. Ilgą laiką gyveno Klaipėdoje. Parodose dalyvavo nuo 1975 m. Nuo 1989 m. iki mirties gyveno Telšiuose.
Su dovanomis į muziejų atvyko kraštietė Aleksandra Prijalgauskienė. Ji muziejui perdavė keliasdešimt fotografijų ir dokumentų, susijusių su Telšių krašto įvairių laikotarpių asmenybėmis – bajorais Prelgauskais, gydytojo Mikulskio, Rainių kankinio Zenono Tarvainio šeimomis, partizanais Pranu Paulausku, Konstantinu Galdiku bei kt. Perduotus eksponatus perėmė Istorijos skyriaus vedėjas Raimondas Petrikas.
Jau ne pirmą kartą muziejų vertingais eksponatais apdovanojo ir Faustas Žilinskas. Šį sykį, F. Žilinskas muziejui perdavė garsaus XX a. Telšių daktaro Bronislovo Zienkovičiaus palikimo daiktus: medicininius įrankius, Chaimo Kaplanskio darytas šeimos fotografijas, įvairius dokumentus, namų knygas ir senus leidinius.