2021 m.  gruodžio 13  d.

Albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymas

Gruodžio 16 d. 17 val. Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje vyks albumo „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ pristatymas. Jį pristatys Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė.

Renginio metu pranešimus skaitys Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. muziejininkė Regina Bartkienė „Grafai Šuazeliai-Gufjė Plateliuose“, Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. muziejininkė Daiva Lukšienė „Žemaičių muziejaus „Alka“ dvarų rinkinio vertybės Biržų krašto muziejuje „Sėla“.

Platelių dvaras ilgą laiką buvo Oginskių giminės nuosavybė. Lietuvą, prijungus prie Rusijos imperijos, naujasis valdovas Pavelas I 1800 m. buvusiam Imperatoriškosios bibliotekos direktoriui ir Imperatoriškosios dailės akademijos prezidentui Ogiustui de Šuazeliui-Gufjė (de Choiseul-Gouffier) dovanojo Platelių dvarą, kurį Šuazeliai valdė iki pat 1940 m. Už Ogiusto sūnaus Oktavijaus ištekėjusi pirmoji Lietuvos moteris rašytoja garsioji Sofija Tyzenhauzaitė, žavėjusi ir Prancūzijos imperatorių Napoleoną, ir Rusijos carą Aleksandrą I. Aleksandras de Šuazel-Gufje ne vėliau kaip 1870 m. nusipirko Papilio dvarą, kurį giminė taip pat valdė iki 1940 m.

Papilio dvaro likimas liūdnesnis. Nors šiandien dar tebestovi didžiulis nykstančių pastatų kompleksas (tarp jų – ir medinis dvaro rūmas), nėra jokių išlikusių artefaktų, liudijančių grafų buitį, kasdienybę. Tad Papilio dvaro valdytojai – Aleksandro sūnus Gabrielius ir šio dukra Irena į Jus žvelgia tik iš nuotraukų albumo.

Nuotraukos, įamžinusios grafų gyvenimo akimirkas abiejuose dvaruose, sugulė į albumą „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“.

Renginio metu albumą „Grafai de Šuazel-Gufje: Plateliai – Papilys“ bus galima įsigyti. Leidinio kaina – 18 eurų.

Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija