2022 m.  gegužės 14  d.

Ar kada lankėtės muziejuje naktį?

Paslaptimi apgaubta naktis muziejuje kasmet gegužę virsta realybe – visoje Europoje minima Muziejų naktis, kuomet lankytojai pakviečiami domėtis muziejų vertybėmis neįprastu būdu. Leistis į unikalų naktinį nuotykį gegužės 14-ąją pakvietė ir Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinys – Žemaičių kaimo muziejus,– pasiūlydamas ilgą sąrašą įdomių veiklų.

Renginys prasidėjo „Stalo teatro“ spektakliu – pasaka visai šeimai iš J. Basanavičiaus tautosakos bibliotekos „Kaip žvejys į dangų ėjo“. Anot profesorės dr. Bronislavos Kerbelytės, su kuria buvo konsultuotasi statant spektaklį, pasakose išsamiai apibūdinamas žmogus ir jo siekiai, keliamos amžinos problemos. Kam reikalingas toks pasakų sekimas? Pasak profesorės, nutolę nuo pasakų suaugusieji dažnai neranda progų pamąstyti apie gyvenimą ir žmonių tarpusavio santykius, pamiršta paklausti pasakų patarimo ir daug ką iš jų sužinoti apie protėvius, žmogaus prigimtį ir tą žinojimą perduoti savo vaikams. Pasaką, pasitelkus minimalistines lėles, pagamintas iš jūros išplukdytų medžio gabalėlių, teatralizuotai sekė Saulė Degutytė, gyvą muziką kanklėmis, įvairiais perkusiniais ir pučiamaisiais instrumentais atliko Gediminas Žilys. Po spektaklio – Eirenės  (Irenos Stražinskaitės-Glinskienės) pristatyta autorinė žemaitiškos poezijos knygos „Žaltiūm žemė“, deklamuotos eilės.

Jaujoje specialiai Muziejų nakčiai jaukiai įsikūrė Lietuvos ornitologų draugijos ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos nario, meno kūrėjo Kęstučio Čepėno parodos „Raiba tyla“ pelėdos. Fotokūrinius lankytojai apžiūrėti galės iki rudens.

Baigiantis renginiui jaujoje, susirinkusius pasveikino Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė Eva Stonkevičienė, o, sutemus, prasidėjo tikroji naktis muziejuje: muzikuojant Telšių kultūros centro folkloro ansambliui „Spigėns“ ir Kretingos kultūros centro Kartenos skyriaus fokloro ansambliui „Alonta“, pristatyta ilgametė „Naktišokių“ Telšių mieste tradicija. „Naktišokiai“ – tai tradicinių liaudies šokių naktis, gyvai grojant armonika, smuiku, basedla, būgnu. „Tradicinių šokių renginiai sulaukė didelio jaunimo dėmesio ir prašymų organizuoti renginį kasmet. Džiugu, kad su tradiciniais šokiais susipažino ne vien vyresnioji karta, bet ir jaunimas, kuris turėjo progą pašokti liaudies šokius, prisiliesti prie savo šaknų ir istorijos“, – kalbėjo Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkė-edukatorė Diana Bomblauskienė.

Atokvėpio valandėlę vyko pašnekesiai prie laužo su Telšių kultūros centro renginių koordinatoriumi bei gidu Vitalijumi Praspaliausku.

Muziejų naktis suorganizuota bendradarbiaujant su Telšių „Džiugo“ gimnazija ir Telšių „Džiugo“ gimnazijos prezidentūra, parengus projektą „Naktis muziejuje: „Nakti atŠUOKēm – do po do ėr da to“, kurį iš dalies finansavo Telšių rajono savivaldybė. Renginio partneris Telšių kultūros centras.

Projektas – etnokultūrinis-švietėjiškas, pristatantis jaunimo saviraiškos, kitokių laisvalaikio organizavimo ir leidimo formas bei supažindinantis su vietinėmis tradicijomis ir įtaka jų ateičiai. Iniciatyvos tikslas – suburti rajono ir miesto jaunimą bendrai veiklai, skatinti bendradarbiavimą, savanorystę ir tęsti ilgametę „Naktišokių“ tradiciją, paminint žemaičių kalbos metus bei išskirtinai atšvenčiant Tarptautinę muziejų naktį.

Projektą parengė ir įgyvendino Žemaičių muziejus „Alka“ muziejininkė-edukatorė Diana Bomblauskienė ir kultūrinės veiklos koordinatorė Eglė Barčauskienė bei visas Žemaičių kaimo muziejaus kolektyvas.

Nuotr. Loretos Norvaišienės