Naujienos

2023 m.  balandžio 20  d.

Atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojamoji paroda „Lyngby kirvis: 13000 metų garantija““

Balandžio 19 d. Telšių ješivoje atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Lyngby kirvis: 13000 metų garantija“. Parodoje pristatomas seniausias šiuo metu Lietuvoje datuojamas archeologinis radinys – Lyngby tipo kirvis, skaičiuojantis net 13000 metų. Parodą pristatė kuratorė Dalia Ostrauskienė, apie išskirtinį archeologinį radinį susirinkusiems svečiams pasakojo archeologai: prof. habil. dr. Algirdas Girininkas, dr. Tomas Rimkus, dr. Gvidas Slah.

 

Plačiau apie parodą: 

Biržų rajono Parupės kaime netikėtai atrastas kirvis bemat tapo seniausiu šiuo metu žinomu ir datuojamu archeologiniu radiniu Lietuvoje ir įsitaisė labai retai Europoje randamų Lyngby tipo kirvių sąraše. Seniausiam kirviui Lietuvoje – 13 tūkstančių metų. Mokslininkų teigimu, tokio senumo rago dirbiniai įprastai sunyksta, tad stebuklas yra ne tik tai, kad jis išliko, bet ir tai, kad po virtinės atsitiktinumų pasiekė mūsų laikus.

Tokie iš šiaurės elnio rago pagaminti kirviai buvo naudoti regione aplink Baltijos jūrą. Nors savo laiku jie buvo plačiai paplitę, tačiau yra randami itin retai. Pirmasis tokio tipo kirvis prieš daugiau nei šimtą metų buvo rastas Nørre Lyngby vietovėje Danijoje, ir nuo tada visi tokio tipo kirviai vadinami šios vietovės vardu. Šiaurės Europos regione aptikta kelios dešimtys tokių kirvių, o Rytų Baltijos šalyse jų žinomi tik vienetai – penki dar iki Antrojo pasaulinio karo buvo aptikti buvusios Rytų Prūsijos teritorijoje, o 2009 metais toks radinys aptiktas ir Latvijoje.

Parodos lankytojai išvys ne tik unikalų radinį, bet ir pajaus prieš 13 tūkstančių metų šiose vietovėse tvyrojusią atmosferą – tai buvo besibaigiančio ledynmečio laikotarpis, kai Lietuvos teritorijoje trumpam buvo atšilęs klimatas.

Lyngby kirvio atradimas ir jo tyrimai mokslininkams leido praplėsti žinias apie pirmųjų poledyninio laikotarpio gyventojų buitį, nustatyti Rytų Baltijos regiono apgyvendinimo raidą vėlyvojo ledynmečio pabaigoje. 

Paroda Telšių ješivoje (Iždinės g. 11) veiks iki gegužės 31 d. Lankymas nemokamas, darbo dienomis iki 17:00 val. Atvykus, skambinti į duris arba tel. tel. +370 614 15 868.

Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Lietuvos nacionalinio muziejaus informacija.