Naujienos

2023 m.  gegužės 30  d.

Miesto šventės proga – atidaromos dvi parodos

Birželio 9-11 dienomis Telšiuose švęsime Žemaitijos sostinės šventę „Telšē linGOun 2023“. Žemaičių muziejus „Alka“ šventės proga miesto gyventojus ir svečius kviečia net į dvi parodas!

Birželio 10 d. 16:00 val. Telšių Ješivoje bus pristatoma Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojamoji paroda „Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“. Akmens amžiaus estetikos pasaulį apmąstanti archeologijos ir fotografijos paroda, Telšių miesto šventės proga, kviečia visus pagalvoti, o kas buvo, kai miestų dar nebuvo? Kas ir kokie buvo tie žmonės, palikę mums šiandien kelis ir kelioliką tūkstančių metų skaičiuojančius dirbinius?

Prieš 12  000 – 4000 metų pagaminti daiktai, virtę parodos eksponatais, byloja apie nutolusias anuomet Lietuvos teritorijoje gyvenusias ir atsikrausčiusias skirtingų kultūrų žmonių bendruomenes. Kiekviena čia gyvavusi kultūra paliko tik jai būdingą, savitą stilių. Daiktų gaminimo technologijos, formos, stilistika leidžia atsekti skirtingus tų kultūrų bruožus. Parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, akmens, kaulo ir rago, medžio, keramikos, gintaro. Žiūrėdami į archeologinį radinį ne visada matome subtilias jo detales, o fotografuojant – parinkus labai kryptingą, reljefą pabrėžiantį apšvietimą, pasitelkus makrofotografiją – išryškėja ir daikto forma, ir ornamentika, ir estetinė kalba, atkreipiamas dėmesys į kitu atveju sunkiau pastebimas detales. Žvelgdami į šias, iš labai arti fotografo užfiksuotas, dirbinių detales – lankytojai kviečiami atrasti akmens amžiaus žmogaus estetikos pasaulį.

Parodą pristatys Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė – Dalia Ostrauskienė, fotografė Jogailė Butrimaitė, archajines akmens amžiaus technologijas: titnago skaldymą, gintaro šlifavimą demonstruos rekonstruktorius, archeologas dr. Gvidas Slah.

Birželio 11 d. 13:30 val. Sakralinio paveldo ekspozicijoje jūsų lauks vieno eksponato paroda. Parodoje bus pristatomas išskirtinis Žemaičių muziejaus „Alka“ eksponatas – Telšių miesto Magdeburgo teisės privilegijos originalas. Kaip atsiranda miestai ir kas sieja karališkuosius miestus. Kokias praeities istorijas šiandien jie gali mums papasakoti? Į šiuos ir kitus klausimus, miesto šventės proga, Žemaičių muziejus „Alka“ kviečia ieškoti atsakymų kartu – parodoje „Telšiai. Karališkasis miestas“! 

Magdeburgo teisės privilegija, kurią skirdavo ir pasirašydavo valdovas, miestą ir jo gyventojus pripažino laisvais, o visus miesto gyventojus, užsiimančius prekyba ir amatais, skelbė lygiais, turinčiais vienodas laisves ir prievoles. Privilegija  – miestui ir jo gyventojams dovanodavo ne tik laisvę, bet kartu ir pareigas. Išsirinkti miesto magistratą ir teismą, pasistatyti rotušę posėdžiams ir teismams, įkurdinti mieste parduotuves, mėsines ir plytines – tokius įsipareigojimus Telšių miestas ir jo gyventojai priėmė 1791 m. gruodžio 6 d., kai iš valdovo Stanislovo Augusto raštinės parsivežė ant pergamento surašytą privilegiją į Telšius. Kartu su privilegija, valdovas taip pat suteikė naujajam miestui herbą, kuriuo tapo – šv. Stanislovas, prikeliantis iš kapo Piotroviną. 

Parodą pristatys Žemaičių muziejaus „Alka“ Rinkinių apskaitos ir apsaugos skyriaus muziejininkas-rinkinio saugotojas Raimondas Petrikas ir istorikė, ekskursijų vadovė Janina Bucevičė.

ŠVĘSKIME ŽEMAITIJOS SOSTINĖS DIENAS KARTU!

 


Data Birželio 10-11 dienomis
Vieta Telšių Ješiva, Sakralinio paveldo ekspozicija