Naujienos

2022 m.  balandžio 29  d.

Plungėje pristatyta edukacija „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“

Smulkiojoje lietuvių tautosakoje užkoduotas mūsų senolių ryšys su gamta. Paukščiai žmones lydi visą gyvenimą, o jų čiulbėjimas džiugina nuo aušros iki sutemų, pagal sparnuočių elgesį seneliai vystė žemdirbystę, o patarlėmis apie paukštelius dar ir gyvenimo išminties mokome vaikus bei aiškinamės gamtos paslaptis.

Žemaičių muziejus „Alka“ 2021 m. įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos ir Telšių rajono savivaldybės projektą. Projekto vadovė muziejininkė Irma Kontautienė surinko smulkiąją lietuvių tautosaką apie Gamtos ekspozicijoje pristatomus paukščius ir išleido knygelę. Projektui pristatyti sukurta edukacinė programa apie paukščius: jų gyvenimą, žmogaus bendrystę su sparnuočiais ir reikšmę ūkinėje veikloje. Edukacija skirta ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams. Siekiant atskleisti lietuvių kalbos įvairovę ir turtingumą, smulkiosios tautosakos tekstai pateikti autentiška forma.

Lietuvos bibliotekų savaitės metu Žemaičių muziejus „Alka“ lankėsi Plungės vaikų bibliotekoje, kurioje dviem Plungės Senamiesčio mokyklos trečiokų ir ketvirtokų klasėms surengė edukaciją ir pristatė muziejaus smulkiosios tautosakos leidinį apie paukščius „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“. Edukaciją vedė renginių organizatorė-edukatorė Diana Bomblauskienė, talkino muziejininkė-rinkinio saugotoja Ajida Stančienė, kultūrinės veiklos koordinatorė Eglė Barčauskienė.

Vaikai stebėjo ir analizavo paukščių nuotraukas, aiškinosi, kuris paukštis skelbia pavasario pradžią, tyrinėjo pempės ir kitų sparnuočių kiaušinius bei lizdus. Iš arti apžiūrėjo muziejaus eksponatą – kranklio – iškamšą ir susipažino su mažiausiu Europoje paukščiu – paprastuoju nykštuku. Vaikai klausė švilpyne išgaunamo balandžio burkavimo, žaidė žaidimą „Skrido žvirblis per ulyčią“, dainavo žemaitiškas dainas, aiškinosi, kodėl lakštingala pilka, o genys – margas. Edukacijai baigiantis, klasių mokytojoms padovanotos mokomosios knygelės ir paruoštos užduotėlės, kuriose vaikai galės pasigaminti savąjį paukštelį.

Žemaičių muziejaus „Alka“ Gamtos skyrius pradėtas formuoti 1952 metais. Čia surinkta 163 paukščių kolekcija. Lietuvoje peri apie 218 paukščių rūšių, o kartu su žiemojančiais ar praskrendančiais paukščiais jų priskaičiuojamos 384 rūšys.

Naujoji edukacija „Paukšteliai čiulbėjo, senoliai kalbėjo“ vedama Žemaičių kaimo muziejuje (Malūno g. 5, Telšiuose). Kviečiame apsilankyti ir per tautosaką pažinti ne tik Lietuvoje gyvenančius paukščius, bet ir mūsų senolių išmintį.