Naujienos

2024 m.  kovo 07  d.

Rinks žemaitiškus vardus ruoniukams-pamestinukams

Kovo 8 d. 12 val. Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinyje, Telšių Ješivoje, vyks Lietuvos jūrų muziejaus atstovų susitikimas su Telšių moksleiviais ir  bus paskelbta „Ruoniukų vardynų“ akcijos pradžia.

Renginys prasidės pilietiškumo pamoka apie ruonių (iš)likimą Baltijos jūroje. Apie šiuos gyvūnus pasakos Lietuvos jūrų muziejaus jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas, o muziejaus edukatoriai moksleiviams surengs edukacinius užsiėmimus.

A. Grušas kartu su savo komanda, kasmet ruoniams suteikdavo vardus pagal tam tikras radimvietes, pvz. Preila, Smiltynė, Naglis, Juodkrantė ir t.t. Pavadinimai pradėjo kartotis, idėjos sekti, tad muziejininkui kilo mintis, kad ruoniukams-pamestinukams vardus turi rinkti Lietuvos žmonės, atsiremiant į penkis etnokultūrinius Lietuvos regionus.

Ruoniukų vardai, susiję su Lietuvos regionų tarmėmis, buvo pradėti rinkti 2019 m., kai padėjo ženkliai daugėti  į Lietuvos jūrų muziejų patenkančių silpnų, sužeistų, pasimetusių nuo mamų ruoniukų.

Šiemet ruoniukų vardynu sostine taps Telšiai. „Jau aplankėme Žemaitiją, Aukštaitiją, Suvalkiją, o šiemet, minint Žemaičių rašto metus, vėl atsigręžėme į Žemaitiją. Tačiau šiuokart kviesime ne tik žemaičius, kviesime visus Lietuvos žmones rinkti žemaitiškus vardus ruoniukams. Pagrindinis ruoniukų vardynų renginio partneris – socialiai atsakingas prekybos tinklas „Lidl“, su kuriuo kartu skleisime plačiajai visuomenei žinią ir kviesime rinkti ruoniukams rastinukams vardus kartu“, – pranešime spaudai skelbia Lietuvos jūrų muziejus.

Renginyje dalyvausiantys „Lidl Lietuva“ atstovai duos startą ruoniukų vardynoms ir pristatys, kokiu būdu galės siūlyti ruoniukams vardus. Visą mėnesį (iki balandžio 8 d.) „Lidl“ ir Lietuvos jūrų muziejaus socialinio tinklo „Facebook“ paskyrose ruoniukams bus renkami žemaitiški vardai.

Pasimetusių nuo tėvų ruoniukų vardus iki balandžio 30 d. rinks iš Lietuvos jūrų muziejaus, „Lidl“, Žemaičių muziejaus „Alka“ atstovų sudaryta komisija.

Ruoniukų vardynų finalinis renginys vyks gegužės 18 d., 12 val., ruoniukų rastinukų laikinuose namuose – Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre.