Naujienos

2023 m.  kovo 13  d.

Telšių ješivoje – archeologijos ir meno paroda „Laikmečių pokalbis“

Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinyje Telšių ješivoje atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus kilnojamoji archeologijos ir meno paroda „Laikmečių pokalbis“. Parodoje kartu su originaliais iki mūsų dienų išlikusiais gintaro dirbiniais pristatomi ir metalo plastikos menininkės Eglės Čėjauskaitės-Gintalės sukurti gintaro dirbiniai. Atmosferą parodoje kuria dizainerio Martyno Gintalo videoprojekcija „Laikmečių grafika“.

Lietuvos nacionalinis muziejus saugo daugiau kaip tūkstantį įvairių gintaro dirbinių, kurių didžioji dalis rasti pajūryje, akmens amžiaus gyvenvietėse – Šventojoje, Kuršių nerijoje (daugiausia Nidoje) ir Žemaičių aukštumoje, prie Biržulio ežero. Šie gintaro eksponatai liudija, kad jau anuomet – prieš šešis tūkstančius metų – žmonės kūrė įvairius gintaro dirbinius: sagutes, kabučius, karolius, skirstiklius, grandis.

Parodos idėjos autorė Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė Dalia Ostrauskienė pabrėžia, kad akmens amžiuje gintaro apdirbimo meistrai stengėsi išlaikyti natūralias jo formas, jeigu ką ir keisdavo, tai dažniausiai nežymiai gludindami, šlifuodami briaunas. Išmokę daryti ruošinius ir įvairiausius dirbinius, jie sukūrė savitą stilių: „Žmogaus santykio su gintaru istorija akmens amžiuje ir šiandien – panaši. Tik šiuolaikinių menininkų kūriniai labiau atsiskleidžia per interpretaciją, asociacijas. Parodoje siekiame ieškoti skirtingų ir be galo tolimų laikmečių sąsajų per meninę išraišką, kuri tiek tada, tiek dabar buvo ir tebėra įkvėpta gintaro. Tokiu būdu lankytojus kviečiame į laikmečių pokalbį.“

Parodoje eksponuojami šiandien – XXI amžiuje –E. Čėjauskaitės-Gintalės per pastaruosius trejus metus sukurti gintaro dirbiniai. Didžioji jų dalis buvo įkvėpti Lietuvos nacionalinio muziejaus saugomų gintaro eksponatų ir viešai rodomi pirmą kartą.

Ekspozicijoje pristatomus meno kūrinius apžvelgianti menotyrininkė dr. Jurgita Ludavičienė E. Čėjauskaitę-Gintalę ir M. Gintalą apibūdina kaip porą, kuriančią drauge ir skirtingais būdais – juvelyrika ir vaizdo projekcijomis – pasakojančią apie ypatingus žmogaus gyvenimo momentus. Dažnai tai vyksta pasitelkiant gintarą – ypatingą medžiagą, kuriai lietuviai teikė didelę reikšmę nuo pat seniausių laikų.

Paroda Telšių ješivoje (Iždinės g. 11) veiks iki balandžio 10 dienos. Aplankyti kviečiame darbo dienomis (I-V) nuo 9 val. iki 16 val. Atvykus, paskambinti į duris arba tel. +370 624 42 891.
 
Informacija parengta pagal Žemaičių muziejaus „Alka“ ir Lietuvos nacionalinio muziejaus medžiagą.
Žemaičių muziejaus „Alka“ informacija

Nuotr. Loretos Norvaišienės