Naujienos

2021 m.  rugsėjo 06  d.

Žydų Naujųjų metų šventė (Rosh Hashana)

Pagal hebrajų kalendorių Rosh Ha – šana pažymi žydų Naujųjų metų, 5782-ųjų pradžią. Žydai naujuosius metus sutinka pagal mėnulio fazę, todėl kiekvienais metais jie yra skirtingą dieną. Naujųjų metų šventė čia suprantama kitaip nei Vakaruose. Tai ne linksmas karnavalas, tai Teismo diena, kurios metu nusprendžiama visų, kas gyva, tolesnė lemtis. Naujųjų metų šventė – ypatingas laikas prisiminti nuveiktus darbus, pasidžiaugti artimųjų sėkme ir bendrystės laime. Per šią šventę ne tik medituojama ir meldžiamasi. Labai svarbu yra pabūti su savo artimaisiais, pasveikinti juos, prisiminti mirusiuosius.

Naujųjų metų simboliai: medus, obuoliai, figos, greipfrutai, žuvies ar avino galva, apvali saldi duona su razinomis, vadinama chala, apskritimais pjaustytos morkos, spalva bei forma primenančios pinigus. Šventės tradicija – valgyti obuolius ir medų, kad būtų užtikrinti ir saldūs Naujieji metai, o valgant apvalios formos chalą, simbolizuojama cikliška metų prigimtis.
Šis laikas – ir linkėjimų metas. Šios gražios šventės proga kartu su tradiciniais Roš Ha – šana linkėjimais sveikiname visus Lietuvos žydus (litvakus), draugus iš Izraelio ir kitose šalyse gyvenančius žydus su ypatinga švente linkėdami geros sveikatos, prasmingų darbų bei sėkmingų ir saldžių metų – „Šana Tova uMetuka“.