Renginiai

2023 m.  kovo 16  d.

Tenoro Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto jidiš dainų programa „Laiškai iš praeities“

Kovo 16 d. 18 val. Telšių ješivoje tenoro Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto duetas kviečia į muzikines keliones po jidiš kultūros paveldą Lietuvoje su programa „Laiškai iš praeities“. Pasirodymas paremtas žymių litvakų kompozitorių ir poetų kūriniais.

„Kai kurie kūriniai – tai jausmingos dainos apie gyvenimo kasdienybę, kai kurios melodijos – tai maldų tekstai. Yra du Maurice'o Ravelio kūriniai fortepijonui ir balsui. Vienas jų – „Kaddish“ – yra malda už mirusiuosius“, – sako Rafailas Karpis.

„Atliekamos dainos suprantamos kiekvienam žmogui, nes kalba apie bendražmogiškus dalykus. Jos labai kontrastingos, kupinos tiek lyrikos, tiek sveiko humoro jausmo bei dramatizmo. Kultūra yra kaip tikėjimas, viso gyvenimo variklis, kažkas nepaaiškinamai šventa. Tai esminis dalykas, suteikiantis teisę vadintis – žmonėmis“, – teigia Darius Mažintas.

Kaip teigia muzikologas ir dirigentas Donatas Katkus, ši programa – tai itin svarbus, tačiau retas mūsų žydų kultūrinės atminties aktualijas liudijantis reiškinys, be istorinio aspekto, pasižymintis ir reikšminga menine verte. Ši programa – tai tikras paminklas užmirštamai Europos jidiš kalbai, mat programą sudaro ne tik charakteringi, žydų kultūrinę tapatybę nusakantys poetiniai tekstai, bet ir savita dainavimo ištarmė.

Atlikėjų parinktas repertuaras originalus, o jo unikalumą patvirtina ir tai, kad nors patys kompozitoriai (Mordechai Gebirtig, Aleksander Olshanetsky, Chaya Chatin (šią dainą aranžavo dirigentas, kompozitorius Vytautas Miškinis), Gabriel Grad, Israel Sherman) nėra plačiai žinomi, tačiau dainų melodika artima žydų folklorui, o stilistinė apsuptis rodo tradicinės europietiškos muzikos prioritetus. Tai – tipiškas dainų akompanimento vaizdas XX a. pradžios Europoje. Iš čia dainų kūrėjai sėmėsi jautraus, tradiciškai romantiško vaizdų ir emocijų paveikslo, didelė žydiško folkloro dalis interpretuojama, išlaikant romantinės dvasios principus.

Bilietus įsigyti galite Telšių ješivoje darbo dienomis 8.00 – 17.00 val., daugiau informacijos tel. +370 624 42 891.

.


Data 2023-03-16
Laikas 18.00
Vieta Telšių ješiva
Adresas Iždinės g. 11, Telšiai