Virtuali kelionė po XIX a. Europą (stereoskopinių fotografijų kolekcija Žemaičių muziejuje „Alka“)

  • Titulinis
  • Virtuali kelionė po XIX a. Europą
Žemaičių muziejuje „Alka“ išsaugotas Platelių dvaro archyvas, susijęs su prancūzų kilmės grafų Šuazelių-Gufjė (pranc. de Choiseul-Gouffier) šeima, valdžiusia Platelius nuo XIX amžiaus pradžios iki 1940 metų. Kiekviename dvare buvo madinga kaupti suvenyrus iš kelionių po Europą. XIX amžiaus antros pusės geriausiu kelionės atminimu tapo fotografija. Virtualioje parodoje pristatome Šuazelių-Gufjė archyve išsaugotą unikalią XIX amžiaus stereoskopinių fotografijų kolekciją.

Stereofotografija (erdvinė fotografija), vadinama 3D vaizdo pradininke, buvo populiari fotografijos forma XIX amžiuje. Naudojant specialią kamerą, buvo fotografuojami du beveik identiški vaizdai, kurie priklijuoti šalia vienas kito ant kartono, žiūrint per specialius lęšius, vadinamus stereoskopu, atrodė kaip trimatis vaizdas. Pirmosios stereofotografijos, sukurtos Prancūzijoje, išpopuliarėjo tuomet, kai 1851 metais pasaulinėje Londono Didžiojoje parodoje prancūzų optikas Louis Jules Duboscq, sukūręs stereoskopo aparatą, jį ir nuotraukas padovanojo Anglijos karalienei Viktorijai. Stereoskopinėms nuotraukoms fotografuoti naudojami stereoskopai panašūs į paprastą fotoaparatą, tik vietoj vieno objektyvo turi du, kurie fotografavimo metu iš karto sukuria du to paties objekto vaizdus, tik kiek skirtingu kampu.

Šuazelių-Gufjė kolekcijos fotografijos – iš Prancūzijos, Italijos, Belgijos, Čekijos, Vokietijos imperijos. Fotografuota 1860-1890 metų laikotarpiu, atvaizduoti miestų urbanistiniai peizažai, architektūriniai objektai. Nuostabūs Venecijos ir Florencijos vaizdai užfiksuoti italų fotografų Giacomo Brogi (1822-1881), Edmund Behles (1841-1921), Celestino Degoix (1860-1890) fotografijose. Prancūzija galima pasigrožėti fotografo Albert Hautecoeur, M. Leon ir J. Lewy fotoateljė ir spaustuvės fotografijose. Vienas žymiausių XIX a. Vokietijos imperijos fotografų Bernhard Johanes (1846-1899), vedęs ekskursijas po kalnus į Tirolį, Karintiją, ir Štiriją, žinomas kaip Alpių kalnų ir miestelių fotografijų autorius. Fotografijų kartono lakštų kraštuose ir reversuose puikuojasi žymių XIX amžiaus Vakarų Europos fotografų atspaudai.

Fotografijos, kurioms jau apie 150 metų, pageltusios, kai kurių vaizdas šiek tiek pablukęs, dėmėtas. Ant kartono kortelės klijuoti du šiek tiek kitokiu kampu fotografuoti vaizdai. Reversuose yra įrašai ranka prancūzų ir italų kalba. Dalies fotografijų autoriai nežinomi.

Parodą parengė vyr. muziejininkė Regina Bartkienė. Virtualioje erdvėje įgyvendino muziejininkė – skaitmenintoja Loreta Norvaišienė.

Virtuali paroda prasideda čia.